Șapou: O voce tânără care își asumă cu luciditate propriul debut sclipitor.
Julian Castronovo își lipește numele de personajul pe care îl interpretează, apărând în câteva cadre filmate cu camera laptopului – doar un cap pe un ecran. „Am apreciat la profesorii mei faptul că m-au văzut venind cu un scenariu de 300 de pagini fără niciun dialog și m-au lăsat în pace să-mi fac filmul. Nu m-au picat.” Asta a povestit tânărul despre filmul său de absolvire, la finalul proiecției din cadrul festivalului de la Rotterdam.
Parte din povestea aceasta a pătruns și în film. Tânărul care dă peste un mister ce dezvăluie o istorie despre destine împrumutate și falsuri în artă se vede prins într-un catch-22 atunci când încearcă să-și „pitch-uiască” ideea de film și află că are nevoie de bani ca să poată face rost de bani.
Debut, al cărui titlu se prelinge în zona reziduurilor aflate încă în proces de catalogare, e un nume potrivit de lung. La fel ca forma hibridă a filmului – parte istorie detectivistică, parte poem contemporan, parte instalație-colaj, și parte expoziție de artă filmată, mai mult sau mai puțin abstractă – ce denotă o imaginație teribil de bogată. O apetență autentică pentru cinema ca mediu, obligat, prin forța de convingere și decepție a unui tânăr, să muleze un buget firav pe o cascadă de idei.
O panglică roșie este prinsă în părul unei fete. Celălalt capăt al panglicii e prins de cameră, care se îndepărtează treptat până când fata dispare, și doar șnurul roșu rămâne atârnat în prim-plan. Cu ochiul minții însă, fata este încă acolo. Obiectul pe care artistul l-a înzestrat cu o însemnătate păstrează acea însemnătate chiar și în absența aparținătorului. Așa este și filmul acesta, care pare că se scrie în timp ce se proiectează pe ecran.
Marți, 17 iunie, ora 10:00 – Cinema Victoria